Legea privind prevenirea şi reducerea risipei alimentare a fost depusă în Parlament

O inițiativă lăudabilă!

Deputatul Florin-Alexandru Alexe, iniţiatorul Legii privind diminuarea risipei alimentare, adoptată în legislatura 2012-2016, a depus astăzi, alături de Diana Buzoianu, Bogdan-Gruia Ivan şi Zoltán Miklós un proiect de lege care reglementează măsurile necesare pentru reformarea cadrului legislativ privind prevenirea şi reducerea risipei alimentare.

Risipa alimentară este o problemă majoră care are consecinţe asupra tuturor, având efecte atât economiei, cât şi asupra mediului. Țara noastră aruncă anual 5 milioane de tone de alimente, ocupând astfel locul 9 în clasamentul risipei, la nivelul UE. Prin implicarea în lupta împotriva risipei alimentare, am reuşit să pun pe agenda publică tema irosirii resurselor. Legea privind diminuarea risipei alimentare, iniţiată şi adoptată în primul meu mandat de parlamentar, a reprezentat primul pas către asumarea luptei împotriva risipei alimentare de către societatea românească. În mandatul actual de parlamentar, împreună cu alţi parlamentari am lucrat la o nouă lege, capabilă să răspundă provocărilor prezentului. Le sunt recunoscător tuturor colegilor care s-au alăturat demersurilor noastre. Sunt bucuros că printre iniţiatori se numără reprezentanţi ai tuturor partidelor democratice din Parlamentul României. Prin adoptarea noii legi, vom lansa o platformă online împotriva risipei alimentare, iar administraţia publică va avea obligaţia să intervină împotriva obiceiurilor nocive ale companiilor. Am convingerea că putem spune stop risipei alimentare şi putem lupta cu sărăcia.

Argumentele iniţiatorilor Legii privind prevenirea şi reducerea rispei alimentare sunt următoarele:

 

Sursa
Camera Deputaților
Exit mobile version